Spaltenstein, N.
Resolutions of unbounded complexes
Compositio Mathematica, Tome 65 (1988) no. 2 , p. 121-154
Zbl 0636.18006 | MR 932640 | 9 citations dans Numdam
URL stable : http://www.numdam.org/item?id=CM_1988__65_2_121_0

Bibliographie

1 A. Borel et al.: Seminar on Intersection Cohomology, Progress in Math. 50, Birkhäuser (1984). MR 788171 | Zbl 0553.14002

2 P. Deligne: Cohomologie à supports propres, SGA4, Lecture Notes in Math. 305, Springer-Verlag (1973). MR 354654 | Zbl 0255.14011

3 A. Dold: Zur Homotopietheorie der Kettenkomplexe, Math. Ann. 140 (1960) 278-298. MR 112906 | Zbl 0093.36903

4 R. Godement: Topologie algébrique et théorie des faisceaux, Act. Sci. Ind. 1252, Hermann, Paris (1958). MR 102797 | Zbl 0080.16201

5 R. Hartshorne: Residues and duality, Lecture Notes in Math. 20, Springer-Verlag (1966). MR 222093 | Zbl 0212.26101

6 J.L. Verdier: Catégories dérivées, état 0, SGA 41/2, Lecture Notes in Math. 569, Springer-Verlag (1977). MR 463174 | Zbl 0407.18008